Kapat

Kurumsal Kimlik Danışmanlığı


Kurumsal kimlik, pazarlamada (marketing), bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade belli sınırları çizilmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir. Kurumu anımsatacak bir tasarım ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Öyle ki bir kurumsal kimlik tasarımı içinde logo  den ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araçüstügiydirmeye, antetli kâğıttan,tabeleya,web sitesinden  vefat ilanlarına,ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.

Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalıdır. Belli dönemlerde firma ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla değiştirilebilmesine rağmen firma kurumsal kimlik ile oluşturduğu imajı sıklıkla değiştirmek istemez.

Kurumsal kimlik çalışmalarında hiçşüphesiz çalışmanın temeli firma logo üzerine kurulmuştur.logo renklerinin her durumda aynı değerde basılması,yazı tiplerinin hiçbir zaman değişmemesi bu çalışmanın temelini oluşturur.

Özellikle renk bilgisinin taşınması, değişmemesi için renklerinpantone numaraları belirtilir.

Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla,tüketicinin  aklına kazınır. Bu yönüyle firmanınreklamyatırımlarının başarılı olmasının sağlayan çalışmalardan biridir.